KC Prostějov - Kiwanis panenky do přerovské nemocnice

17. Červen 2018
Látkové panenky pomáhají dětským pacientům přerovské nemocnice
Celkem 100 látkových panenek dostali malí pacienti dětského oddělení přerovské nemocnice. Panenky, které dětem udělají radost a pomohou při vyšetření, převzali zástupci nemocnice od  Kiwanis klubu Prostějov. Krásné panenky vyrobilo šest seniorek z přerovského Domova důchodců Kabelíková, které Kiwanis klubu pomáhají s jejich výrobou.
Panenku dostanou děti  do deseti let s cílem  zmírnění jejich strachu z neznámého prostředí. „Panenky udělaly ohromnou radost nejen dětem, ale taky lékařům a sestrám, kteří se o dětské pacienty starají. Je úžasné, že mezi námi stále existují lidé, kteří myslí na děti v době jejich nemoci,“ říká MUDr. Jiří Ševčík, místopředseda představenstva Středomoravské nemocniční, pod kterou přerovská nemocnice spadá.
Hadrová panenka Kiwanis slouží také jako komunikační prostředek mezi lékařem a dětským pacientem. „Na látkové hračce lékař dítěti vysvětlí, jaké vyšetření ho čeká, případně se od něj dozví, kde a co ho bolí,“ vysvětlil MUDr. Ševčík s tím, že dětští pacienti panenkám z bílé látky barevnými fixami vdechnou život a dají jim jméno. „Z hraček se tak stávají kamarádky, které dětem pomáhají překonat stres a bolesti. Panenku si po hospitalizaci odnášejí s sebou domů,“ doplnil.
Pozitivní vliv panenek na nemocné děti potvrdil i primář dětského oddělení MUDr. Jaroslav Bouchal. „Panenky si děti s radostí vezmou, domalují dle svých představ, a poté si je berou domů. U mnoha dětí napomáhají ke snížení stresového zážitku z prováděných vyšetření, což personálu usnadňuje komunikaci s malými pacienty.“ uvedl primář s tím, že Kiwanis panenky používala přerovská nemocnice již v minulých letech.
Televize Přerov natočila a odvysílala o předávání panenek reportáž.
Video: Kiwanis panenky