Kiwanis v magazínu Healthcomm

22. prosinec 2017
Kiwanis ve všech lékárnách!
Evě Pastuškové z KC Ostrava se opět podařil nebývalý úspěch v propadaci Kiwanisu. Článek s odkazy na webové stránky našeho distriktu a KC Ostrava a reportáží o předávání panenek v Příbramské nemocnici, byl její zásluhou uveřejněn v Magazínu Healthcomm, který je ve všech lékárnách v celé České republice.
Magazín Healthcomm
Celý text článku:
PARŤÁK V NEMOCI I ZDRAVÍ
Kiwanis International (KI) je globální organizace, která prostřednictvím svých klubů pomáhá dětem na celém světě převážně v boji s nemocemi a chudobou. Je jedním ze tří největších mezinárodních prestižních klubů. Sdružuje lidi různých profesí, kteří vlastními projekty pomáhají hlavně dětem a mladým lidem. Humanitární a jiné projekty klubu mohou být místní, celonárodní i mezinárodní. Výrazným počinem bylo například úsilí KI a UNICEF v programu Eliminate, které vedlo k cíli eliminovat novorozenecký tetanus nebo přispět k snížení jodové nedostatečnosti (IDD). KI byla založena již v roce 1915 skupinou podnikatelů v americkém Detroitu a její název "Kiwanis" pochází z výrazu místních indiánských kmenů "Nunc Kee-wanis", což znamená v překladu "Dobře se bavíme - děláme hluk".
Dnes se užívá motto „Serving the children of the world" - Sloužíme-pomáháme dětem celého světa, které výstižně označuje hlavní činnost a náplň projektů. V Evropě byl založen první klub ve Vídni v roce 1963. Distrikt KI Česká republika a Slovenská republika sdružuje české a slovenské Kiwanis kluby a dělí se na divize: Čechy, Morava a Slovensko. Jejich seznam najdete ZDE
Priorita číslo jedna - pomoc dětem
Pro všechny kluby KI je prioritou číslo jedna pomoc dětem! Projekty klubů jsou často spojeny s celosvětovým programem Kiwanisu "Young Children: Priority One"a zaměřují se zejména na:
  • děti v pediatrickém traumatu např. projekt Panenka
  • bezpečnost dětí např. "helmový projekt"
  • péče o dítě např. "projekt bezplatného očkování dětí"
  • předčasný vývoj
  • zdraví dítěte např. celosvětový projekt IDD
  • rodičovské dovednosti
  • pomoc dětem z dětských domovů, např. Děti dětem
  • pomoc postiženým dětem, např. Autíčko proti černé tmě, Písničkou ke slunci
Kiwanis panenka - kamarád, ochránce, spolubojovník
Kiwanis Panenka je bílá měkká loutka, vyrobená z bavlny, naplněná umělou střiží. Je zdarma k dispozici hospitalizovaným dětem, aby s sebou měly kamaráda, který je provází po celou dobu léčby. Každé dítě si může svou panenku vymalovat podle svého přání. Vyplní tak lépe dlouhý čas strávený v nemocnici, má s kým sdílet své obavy, personifikuje do panenky svou bolest i zdravotní problém. Lékaři využívají panenky i k vysvětlení léčebných procedur, které dítě podstoupí, některé z nich mohou na Kiwanis panence názorně předvést. S Kiwanis Panenkou děti i rehabilitují a provází je třeba i k operačnímu sálu. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenku si malý pacient pak může vzít s sebou domů.
Látkové panenky jsou projektem norského Kiwanis distriktu z roku 1994, na který v roce 2000 navázal i první český Kiwanis klub v Ústí nad Labem, který poslal 8 zkušebních panenek do své Masarykovy nemocnice. Byly nadšeně přijaty odborným personálem i dětmi, proto 23. 11. 2000 byly slavnostně předány první „pravé" Kiwanis panenky.   Projekt se velmi rychle rozšířil po českých i slovenských Kiwanis klubech. Kiwanis panenka není pouze hračkou, je i kamarádkou a pomocnicí - nejen dětí, ale i rodičů, lékařů a sester. Díky stovkám dobrovolníků, kteří je zdarma vyrábějí, díky desítkám sponzorů a mediálně známým tvářím, kteří zajišťují ekonomickou a PR stránku projektu a díky desítkám kiwaniérů, kteří ve svém volném čase převážejí materiál a nakonec i hotové panenky do nemocnic, Kiwanis panenka žije a pomáhá. Ambasadorkou Kiwanis panenky 2016-17 je herečka Jitka Asterová, které předal pomyslné žezlo zpěvák Marek Ztracený (2015 - 2016).
„Kiwanis panenka je na první pohled obyčejná hračka do chvíle, kdy ji dáte společně s fixy dětem v nemocnici. Najednou se z obyčejné hračky stane něco zázračného, bílá panenka se kresbou promění v jedinečný příběh a děti si často do panenky promítnou i své trápení, přání a sny. Původně jsme se snažili s pomocí panenky zlepšit komunikaci mezi zdravotnickým personálem a malými pacienty. Ukázalo se, že si děti společně s panenkou vytvoří svůj malý svět, který jim pomáhá lépe zvládnout pobyt v nemocnici a zároveň si domů odnáší panenku jako svého nového kamaráda. Je to sice jen obyčejná hračka, ale pro děti se mnohdy stane přítelem, se kterým prožili nejednu těžkou chvilku, osušili slzičky a svěřili mu i tajná přání a prosby", říká o zkušenostech s panenkou Kiwanis MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě, který je zároveň i garantem projektu.
Na krásné panenky, které namalovaly VIP osobnosti, se můžete podívat do galerie Kiwanis klubu Ostrava ZDE
Gábinka je moje panenka. Jmenuje se Gábinka po mojí kamarádce z ulice. Má i stejné rezavé vlásky jako moje kamarádka. Také bych chtěla mít rezavé vlásky, jednou si je nabarvím jako moje maminka. Je se mnou teď v nemocnici protože dělala blbosti na hřišti a rozbila si koleno a taky si odřela pusu. Proto s ní teď musím být v nemocnici, aby jí tady nebylo smutno. Mě je už dobře, a když jsem byla na operaci, byla jsem statečná. (Natálie 5 let)
Jak pomoci?
Můžete se stát členem klubu, zakoupit si některý z projektů Kiwanis (knihy, kalendáře aj.) nebo zaslat finanční částku na účet vybraného klubu, jako je například ten ostravský ZDE.
Zajímavé odkazy a zdroje:
ttp://www.kiwanisostrava.cz/